2.3 C
Pszczyna
wtorek, 19 marca, 2024
spot_img
More

    Najnowsze artykuły

    GEOsfera Jaworzno – Powrotem do prehistorii

    Czas, geologia i historia… A może tężnia solankowa? Wszystko to w jednym z plenerowych przestrzeni Jaworzna.

    RowerowyBlog.pl

    Gdzie się znajduje 

    Tężnia solankowa

    Tężnia Solankowa GEOsfera – RowerowyBlog.pl

    Solanki to wysoko zmineralizowane wody podziemne, których głównymi składnikami są jony chlorkowe, sodowe oraz wapniowe. Solanki zawierają również znaczne zawartości pierwiastków takich jak jod, brom, magnez, bor, potas i lit. 

    Solanki występują niemal na całym terytorium Polski. W zależności od warunków geologicznych pojawiają się na głębokości od kilkudziesięciu do kilku tysięcy metrów.

    Inhalacje solankowe wspomagają:

    • Nieżyt górnych dróg oddechowych
    • Zapalenie oskrzeli oraz zatok
    • Rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa
    • Niedoczynność tarczycy
    • Nerwica wegetatywna
    • Stres
    • Ogólne wyczerpanie
    • Stany wyczerpania głosowego
    • Alergiczne choroby dróg oddechowych

    Przeciwskazania:

    • Ostre stany zapalne dróg oddechowych
    • Nadczynność tarczycy
    • Uczulenie na jod lub którykolwiek ze składników solanki

    Ośrodek edukacji Ekologicznej GEOSfera w Jaworznie

    RowerowyBlog.pl

    Wydobycie wapieni i dolomitów na potrzeby przemysłu cementowego trwało na ternie miasta ponad sto lat. Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej tutejszy cement docierał do Austrii, Szwajcarii, na Węgry do obu Ameryk i Afryki. Złoże Sadowa Góra było jednym z ostatnich pól wydobywczych, udokumentowanym w 1954 r. Eksploatacja była prowadzona z wykorzystaniem materiałów wybuchowych i ciężkiego sprzętu. Ogółem do roku 1980, w którym zakończono eksploatację, ze złoża wydobyto 7 184,4 tyś ton surowca.

    Po wyeksploatowanym wapieniu pozostały dwie połączone odkrywki o łącznej powierzchni ponad 30 ha i wysokości ścian przekraczającej 35 metrów. Paradoksalnie wyrobiska, które nie doczekały się „rekultywacji”, porastając powoli dywanem macierzanki, rozchodnika i traw stały się domem i spiżarnią dla drobnych zwierząt, wrastając w krajobraz miasta, stanowią dziś jedne z najcenniejszych przyrodniczych rejonów. W otoczeniu dawnego kamieniołomu udokumentowano występowanie 386 gatunków roślin naczyniowych, w tym 22 gatunki rzadkie i zagrożone w skali kraju, 19 chronionych, 13 objętych ochroną ścisłą i 6 częściową. Wśród ponad 255 gatunków zwierząt zamieszkujących ten obszar stwierdzono 63 gatunki chronione i rzadkie. Fakt ten wymaga szczególną dbałość mieszkańców muraw i łąk, chroniąc siedliska łąkowe koszenie wykonuje się t tylko kilkukrotnie w ciągu roku.

    RowerowyBlog.pl

    Kamienne ściany zajmują szczególne miejsce w GEOsferze, ponieważ traktujemy je jak portal do świata, który istniał tu ćwierć miliarda lat temu. Każdy kamień w tym miejscu buduje materiał pochodzący z muszli i szkieletów organizmów morskich, zamieszkujących rozpościerające się tu nigdyś płytkie, ciepłe morze. Odciski muszli są tu tak liczne, że miejscami tworzą muszlowe bruki. Wśród skamieniałości znajdują się części szkieletów kwiatokształtnych liliowców, nie rzadko natrafić można na kość gadów stojących na szczycie piramidy troficznej triasowego morza – notozaurów. Szczególne miejsce na mapie GEOsfery stanowią pola riplemarków będące zapisem tsunami.

    Rauizuchy oraz Silesaurusy

    Polonosuchus Silesiacus – RowerowyBlog.pl

    W parku możemy spotkać wystawę ciekawych dinozaurów. Jednym z nich jest Polonosuchus silesiacus – Znany z licznych szczątków kostnych z lądowych osadów późnego triasu (około 220-230 milionów lat temu) na terenie całej europy. Był lądowym gadem spokrewnionym z krokodylami. Jego ciało wraz z ogonem osiągało długość trzech metrów. Elastyczne połączenia między kośćmi masywnej czaszki na czterech kończynach. Polował na silezaury i innych roślinożerców, szczególnie gustował w opancerzonych gadach z grupy aetozaurów. Nie był dinozaurem, zalicza się go do drapieżników z grupy rauizuchów. 

    Silesaurus – był średniej wielkości czworonożnym zwierzęciem – mierzył nieco ponad dwa metry długości i ważył około 15 kg. Wykazywał nietypową kombinację cech zarówno zaawansowanych, jak i prymitywnych. Długość czaszki silezaura szacuje się na około 17 cm. Budowa kości szczęki jest prawdopodobnie jedną z cech charakterystycznych zwierzęcia.

    Silesaurus – RowerowyBlog.pl
    Jak oceniasz artykuł?
    +1
    1.2k
    +1
    4.3k
    +1
    2.1k
    +1
    931
    +1
    322
    +1
    92
    +1
    0

    Latest Posts

    spot_imgspot_img

    Zobacz

    spot_imgspot_img
    error: Treść jest chroniona prawem autorskim.