16.6 C
Pszczyna
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img
More

  Najnowsze artykuły

  Spacer na Szyndzielnię w 10km

  Góry są dla mnie czymś zupełnie wyjątkowym, dlatego w wyjątkowym czasie wszedłem na Szyndzielnię od strony tamy w Wapienicach.

  Zapora Wodna Wapienice

  Plany budowy zapory wodnej powstały w 1911r. pół wieku wczesnej walory krajobrazowe Doliny Luizy odkryła księżna Luiza Sułkowska, która upodobała sobie ten zakątek. Największa inwestycja bliskich wodociągów została zrealizowana między 1928 a 1932 rokiem, jako jeden z ówcześnie najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

  Zapora wodna im. Ignacego Mościckiego spiętrza wody rzeki Wapienica i potoku Barbara tworząc jezioro Wielka Łąka. Wody zbiornika, I klasy czystości, objęte bezpośrednio ochroną sanitarną służą do celów konsumpcyjnych. Stąd obecność stacji filtrów, brak gospodarki rybackiej oraz zakaz uprawniania sportów wodnych.

  Obszar Doliny Wapienicy jest częścią Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody – Stok Szyndzielni i Jaworzyna. W tym miejscu wprowadzono ideę połączenia ochrony przyrody z edukacyjną ekologiczną tworząc pierwszy w Polsce park ekologiczny.

  Ciekawostki:
  – Długość tamy: 309 m
  – Wysokość tamy: 23 m
  – Powierzchnia lustra wody: 24 ha
  – Objętość: 1,3 mln m3 wody
  – Powierzchnia ziemi: 10,76 km2

  Kierunek Szyndzielnia

  Od parkingu, aż po samą zaporę wodną można przejść wygodną drogą. Samo przejście trwa wówczas około 30 minut.
  Następnie należy wybrać się żółtym szlakiem, który informuje nas o wejściu na Szyndzielnię, która trwać może 1.5 godziny. 
  Idąc tym szlakiem, możemy podziwiać niesamowite warunki przyrodnicze, poczuć zapach lasu. Droga jest stworzona dla osób początkujących, którzy nie będą mieli problemów z wejściem. Trzeba jednak pamiętać, ponieważ szczególnie początek idzie stanowczo pod górę. 
  Po godzinie trafiamy na rozgałęzienie drogi rowerowej i widzimy następujące informację: od tego momentu do celu mamy 30 minut i zmienia nam się szlak na czerwony. To nim idziemy do końca.
  W tym okresie na szczycie możemy spodziewać się śniegu, a gdzieniegdzie zamarzniętej powierzchni drogi.

  Specjalna okazja

  Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wyprawa nasza ma szczególny cel.
  Dziś urodziny obchodzi nasza redaktorka Monika. 
  Z tej okazji chcemy złożyć Tobie Moniko najserdeczniejsze życzenia:
  W uroczystym dniu Moniki urodzin składamy szczere i serdeczne życzenia długich lat życia przepełnionych zdrowiem i szczęściem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.


  Statystyki z wyprawy:

  Czas trwania: 02:58:18 
  Dystans: 10,10 km
  Śr. Tętno: 128 ud./min
  Śr. Prędkość: 17.39 km
  Kalorie: 577 kcal

  Jak oceniasz artykuł?
  +1
  112
  +1
  120
  +1
  94
  +1
  54
  +1
  32
  +1
  0
  +1
  0

  Latest Posts

  spot_imgspot_img

  Zobacz

  spot_imgspot_img
  error: Treść jest chroniona prawem autorskim.